Изложбата на академскиот сликар Мирослав Масин „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ синоќа беше отворена во Македонската академија на науките и уметностите.

Тема на изложбата се птиците, а слоганот под кој се отвори е „Ќе летаат пердуви“.

Масин вели дека птиците го следат уште од детството кога ги чувал, а потоа и на Академија кога сликал птици. За слоганот вели дека потекнува уште од времето кога работел со мајмуните и сега го користи истиот.

фото: Фејсбук

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.