Гостувачката изложбата “Европската мода на црногорскиот двор” од Народниот музеј на Црна Гора од 18 април до 18 јуни ќе биде поставена во холот на Музејот на македонската борба за самостојност.
Посетителите ќе можат во овој период да ги погледнат претставените модните креации на кралското семејство Никола Петровиќ од 19-20 век.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.