Во НЛБ галеријата во Скопје денеска ќе биде отворена изложбата во спомен на архитектот Душан Грабријан.

Со своето дело „Македонска куќа или прошетка од старата ориентална до современата европска куќа“, Грабријан ги постави основите за проучување на традиционалната македонска архитектура, наведуваат од Амбасадата на Република Словенија.

Изложбата е во организација на Амбасадата на Република Словенија, студиото КОНТРА и НЛБ Банка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.