Во холот на НУУБ “Св. Климент Охридски“ во Битола, поставена е изложба на дела, посветена на починатиот писател. Радован П. Цветковски, поет, раскажувач, литературен критичар, есеист, писател за деца и млади и фолклорист.

Делата на Цветковски се застапени во повеќе антологии, а во библиотеката во Битола се наоѓаат сите негови дела, кои битолчани можат да ги позајмат и прочитаат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.