Четиринаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, посветен на кусометражните филмски форми, ќе се одржи летово во Струмица. Основачот и уметнички креатор на „Астерфест“, режисерот Горан Тренчовски, најавува новини во годинашниот фестивал.

Ќе имаме уште едно интересно фестивалско издание при што ќе направиме пресек на најдобрите кратки форми во склад со зацртаната фестивалска рамка. Уникатноста на концептот и физиономијата остануваат исти, а ќе се обидеме и овој пат да понудиме новитети во поглед на присуство на автори и актуелни програмски содржини. Благодарение на членството во Европската филмска академија и Конференцијата за краток филм, како и патувањата и соработката со светски фестивали, работам на уметничкото фестивалско обликување, а веќе имаме нови засилувања и ресурси во менаџерскиот тим со мојот продуцент Дејан Милошевски, изјави режисерот Горан Тренчовски.

Организаторите најавуваат дека оваа година, во пресрет на следното јубилејно издание, ќе има специјална изложба и промоција на материјали од архивата на фестивалот во неколку светски филмски центри.

Фестивалот и оваа година е поддржан од Агенцијата за филм и општина Струмица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.