Дваесет и три годишниот Озбек Ајваз, ја имаше својата прва самостојна изложба пред зградата на Филхармонијата. Делото, изработено од железо, беше „Тешкото“, составено од скулптури на осуммина играорци во природна големина.

Озбек е магистрант на Факултетот за ликовни уметности во Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.