Филмска вечер во јануари на филмот „4 кралеви“. Германскиот филм „4 кралеви“ ќе се прикажува на 17-ти јануари во 20:00 часот во Кинотека на Македонија.

Божиќ се приближува, и со тоа, желбата за хармонија, убавина, светлина и надеж. Бидејќи не може да се справи со конфликтот на нејзините родители, Алекс (16) донесува радикална одлука. Еден ден подоцна таа се најде во адолесцентната психијатриска итна единица. Таму се сретнува со уште тројца млади: Лара (17), впечатлива ќерка од академско семејство, која има кисели ретроспективи; срамежлива Федја (16), која е малтретирана во училиште; и насилен Тимо (17), кој штотуку се пресели од затвореното одделение. Под грижата на младиот психијатар д-р Волф (38), тие ќе го поминат Божиќ заедно, што никој од нив никогаш нема да го заборави.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.