Германските власти им ја вратија сликата што ја украдоа нацистите, на наследниците на Жорж Мандел, еврејски француски политичар и член на движењето на отпорот кој беше убиен за време на Втората светска војна.

„Портретот на млада жена што седи” од Томо Кутура, кој му припаѓаше на Жорж Мандел, беше пронајден во уметничката колекција на Корнелиус Гурлит, додека германските власти го испитуваа случајот со даноците од 2012 година, објави АП.

Тој наследил збирка од 1 500 уметнички предмети од неговиот татко, Хилдебранд Гурлит, трговец со уметнички дела, кој ги продавал делата што ги конфискувале нацистите.

Министерката за култура, Моника Гритерс, денеска при предавањето на сликата на роднините на Мандел вети дека ќе стори сé што е можно за да ги врати украдените уметнички дела на законските сопственици.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.