Францускиот институт во Скопје вчера му оддаде почит на швајцарскиот автор, патописец и режисер, Никола Бувие пред Општина Прилеп во присуство на градоначалникот Илија Јованоски и г-дин Јордан Плевнеш (Jordan Plevnes).

Да живее Франкофонијата!, напишаа на својот профил на фејсбук од Францускиот институт во Скопје.

Настаните во Прилеп се одржаа во чест на Никола Бувие, бидејќи авторот престојувал неколку недели на почетокот на 50-те години во него и во делото „Употребата на светот“ има посветено неколку страници токму на престојот во овој град.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.