Во Кинотеката на Македонија вечерва во организација на Гете-институт Скопје ќе се одржи филмска вечер, на која ќе се прикаже германскиот филм „Таму и онаму“.

Режија: Кристијан Циберт, во боја, 95 мин., 2013/14

Прво, пријателите немаат идеја зошто Ханес ја избрал Белгија како дестинација за нивната годишна велосипедска тура. Кога по пат ја дознаваат вистината, реагираат шокирани: Ханес страда од неизлечлива нервна болест АЛС; Тој сака да го спречи болното распаѓање на неговото тело. Целта на патувањето е помошникот за смрт во Остенде. По првиот шок, групата се собира за повторно да го прослави животот со својот крајно болен пријател и неговата сопруга – до неизбежниот крај. Поддржан од одлични актери, режисерот, наместо мелодрама, успеа да реализира трагикомичен филм со панување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.