Селекција на филмови од германска анимирана авангарда од 20-те години на минатиот век придружувани со звучни апстракции на Сецко Сеад Хаџиќ и Петар Христов.
На репертоарот се: Ханс Рихтер – Ритам 21, Ритам 23, Филмски вежби, Валтер Рутман – Опус II, Опус IV и Викинг Егелинг -Дијагонална симфонија.
Влезот е бесплатен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.