Професорката Елка Јачева Улчар, реагираше на својот фејсбук профил, реагираше на плакатот на Меѓународниот поетски фестивал во Тетово, кој е испишан само на албански и на наглиски јазик.

ИНАКУ, МНОГУ САКАМ ПОЕЗИЈА, АМА НЕ ВАКА ВО СОПСТВЕНА ЗЕМЈА!
(Национал-шовинизам… а, што беше тоа?!)

Сред унитарна Македонија во моментов во Тетово се одвива меѓународна поетска манифестација, чиј плакат е напишан само на албански јазик и на англиски јазик.
Според чиј Устав – прашувам?
П.С. Како што може да се види од плакатот, манифестацијава е поддржана на прво место со сресдтва од Министерството за култура на Македонија.
Мислам, аплауз!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.