Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил реагираше на бришењето зборови од Толковниот речник.

Претседателот на Советот за македонски јазик и директорката на Институтот за македонски јазик – срам за македонистиката! Лојалноста спрема партијата поголема од професионалната етика и посветеност. Личниот интегритет нема да го коментирам!

Претседателот на Советот за македонски јазик и директорката на Институтот за македонски јазик – срам за македонистиката!…

Posted by Elka Jaceva-Ulcar on Friday, May 7, 2021

 

Таа во еден од своите искажувања на социјалните мрежи коментираше:

Галиматијас околу „циганските работи“, да ми прости ромската заедница

1. Владата негира дека бришела зборови од електронското издание на Толковниот речник и вели дека тоа се направило во консултација со авторите и редакцијата;

2. Главниот редактор вели дека Владата ги избришала зборовите за мир во куќа;

3. Јас кажувам дека како автор никој жив не ме консултирал; а

4. Директорката Јованова-Грујоска се чини најнакрај ја кажува вистината!

Галиматијас околу „циганските работи“, да ми прости ромската заедница
1. Владата негира дека бришела зборови од…

Posted by Elka Jaceva-Ulcar on Friday, May 7, 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.