Драмски театар Скопје, со претставата „My Name Is Goran Stefanovski“ – „Се викам Горан Стефановски“  во режија на Бранислав Миќуновиќ ќе учествува на 56-от Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Претставата е во официјалната конкуренција на фестивалот и ќе биде изведена на големата сцена на Центарот за култура „Марко Цепенков“ на 04 јуни (сабота) со почеток во 19:00 часот.

Минатата недела по 31 година пауза, Драмски театар со претставата „Се викам Горан Стефановски“ гостуваше на 67-то „Стеријино позорје“. Публиката во Нови Сад со овации го поздрави враќањето на актерите на Драмски театар на сцената на еден од најзначајните регионални театарски фестивали.

Драматург на претставата е Бранислава Илиќ, драмски писател и професор на Факултетот за драмски уметности во Белград. Станува збор за авторска адаптација од изборот на драми и монтажа на сцени од седум текста на Горан Стефановски што се уште не се изведени во Драмски театар. Драмите се напишани во период од 1987 до 2021 година („Црна дупка“, „Лонг плеј“, „Сараево“, „Казабалкан“, „Хотел Европа“, „Euroalian“ и „Одисеј“)

Сценограф на претставата е Александар Дениќ, автор на музиката Влатко Стефановски. Улогите ги толкуваат актерите: Биљана Драгиќевиќ – Пројкоска, Јелена Жугиќ, Софија Куновска, Соња Стамболџиоска, Ана Димитрова, Мето Јовановски, Драган Спасов – Дац, Игор Ангелов, Златко Митрески, Стефан Вујисиќ, Дамјан Цветановски и Саша Димитриевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.