Драмски театар вечерва, на 4 јули со монодрамата „Кармен“ на Биљана Драгиќевиќ Пројковска – ќе учествува на 15-то „Македонско културно лето“ во Пустец, Албанија.

Режијата на претставата и драматизацијата на текстот се на Дејан Пројковски, преводот е на Ненад Велковски, сценограф е Валентин Светозарев, а костимографијата е на Раде Василев. Како композитор на музиката се потпишува Горан Трајкоски, сценските движења се на Олга Панго, додека фотографиите и дизајнот на плакатот се на Елена Бојаџиева.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.