Драматургот Драгана Лукан Николоски е авторот на расказот „Пад на системот или Како балканските народи сфатија дека Бог можеби и не постои“, кој годинава, од страна на стручното жири беше издвоен како најдобар и ја доби наградата „Живко Чинго“.

Драгана Лукан Николоски е автор на повеќе драми и сценарија, меѓу кои се Балканизација, Пинокио и Црвенкапа во потрага по Аладиновата ламба, Треперење помеѓу две подадени дланки, Сè ќе биде добро и други.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.