На 20 март 2023 година во 12 часот ќе се одржи поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе.

Со поетското читање ќе се одбележи Светскиот ден на поезијата, а организатори на настанот се: Друштвото на писателите на Македонија, Филозофскиот факултет при УКИМ, Општината Свети Николе и Меѓународниот Славјански универзитет од Свети Николе.

На манифестацијата ќе настапат поети – членови на ДПМ и автори од Свети Николе и соседните градови.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.