Во Собранието на Република Македонија денеска на пладне ќе биде доделена државната награда „22 Ноември“ за 2020 година.

Признание што се доделува на лица од политичкиот, културниот и општествениот живот во земјава, кои дале свој придонес во унапредување на меѓучовечкиот соживот и меѓусебното разбирање меѓу припадниците на различните заедници, култури и вери.

Годинава добитници на наградата „22 Ноември“ се проф. д-р Џеват Лоши, албанолог и академик Али Алиу, книжевен критичар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.