Младиот продуцент Димитар Димоски моментално е на копродукциски форум Euro Connection дел од Festival du court métrage de Clermont-Ferrand во Франција.

Димоски е македонскиот претставник со краткиот анимиран проект „Неми филмови“. Форумот Euro Connection е поддржан од Креативна Европа МЕДИА.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.