Деведесет колумни, апели и реагирања на авторот Алдо Климан може да ги прочитате во неговата книга „Хроника на најавената смрт на името“.

Книгата донесува 55 автентични историски мапи на Македонија, богато опремени со содржајни легенди и аргументирани појаснувања за безочните невистини на грчките, бугарските и албанските квази-историчари и мистификатори на историските факти.

За првпат се објавува и досега непознат, прекрасен портрет на најголемиот македонски син ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, облечен во македонска народна носија; фотографијата е снимена во Солун кратко време пред неговото трагично загинување во Баница.

Книгата „Хроника на најавената смрт на името“ можете да ја прочитате online или слободно во pdf да ја преземете…

Хроника на најавената смрт на името

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.