На денешната програма на фестивалот „Синедејс“, гала премиера ќе има „Синоними“ на Надав Лапид, од „Сине Балкан“ ќе се прикажува „Последниот Србин во Хрватска“ на Предраг Лицина, а од придружните програми ќе се одржи мастерклас со Стив Абот, продуцентот на „Монти Пајтон“. Вечерта ќе заврши со концерт на Роџер Ено. Покрај ова, во склоп на фестивалскиот репертоар ќе се прикажуваат и кратки македонски филмови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.