Официјално, за прв пат во нашата земја, најпоставуваниот драмски текст на наградуваниот американски автор Сем Шепард – „Вистинскиот запад“, ќе биде одигран на 26-ти (недела) и 27-ми (понеделник) септември од 20 часот, во Младинскиот културен центар.

Сте се фатиле ли себеси во момент кога правите нешто што е наметнато од општествените трендови и се пресметувате каква слика оставате во очите на другите? „Вистинскиот запад“ ја дава сликата на двете крајности, кога сакаме да бидеме дел од општеството и истовремено сакаме да се изолираме од лошо организираниот свет. Потребата да си најдеме свое место под сонцето не згаснува, а притисокот од „што сум направил до сега?“ не исчезнува.

Играат:

Томислав Давидовски

Марјан Наумов

Мартин Манев

Тања Кочовска

 

Текст: Сем Шепард

Режија: Борис Василески

Сценографија и дизајн на светло: Мартин Манев

Костимографија: Симона Даноска

Извршен продуцент: Ава Хусеини

Превод од англиски јазик: Марио Стојаноски

Музика: Ивица Димитријевиќ и Јане Трајковски

Дизајн на постер: Ана Јачева

 

Билетите по цена од 350 денари се достапни на билетарницата во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk. Изведбите на претставата се организираат согласно актуелните протоколи за организација на настани.

Претставата е финансиски поддржана од Министерство за култура.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.