Создадени се сите предуслови за да се отпочне подготовка за впишување на црквата „Св. Пантелејмон“ во скопско Нерези, изградена во 12 век, на листата на УНЕСКО, изјави денеска министерката за култура Ирена Стефоска.

Таа тоа го соопшти по посетата на манастирскиот комплекс „Св. Пантелејмон“, каде што заедно вицепремиерот Љупчо Николовски, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, директорот на Бирото за регионален развој Рамиз Реџепи, поглаварот на МПЦ– ОА г.г. Стефан и градоначалникот на општина Карпош Стефан Богев, извршија увид во работите на реконструкцијата на главниот конак, за што се предвидени шест милиони денари.

Таа, повикувајќи се на расположливи информации, рече дека во доцните 70-ти години од минатиот век, бил направен обид за впишување на црквата на листата за културно наследство на УНЕСКО, но, тоа не се случило.

Верувајќи дека денес се создадени сите предуслови за повторно аплицирање, ја преземам одговорноста и честа, заедно со Националниот совет за културно наследство, како и за црквата во Курбиново, да ја отпочнеме подготовката за впишување на листата на УНЕСКО и на оваа црква од 12 век, „Свети Пантелејмон“ во Нерези, изјави Стефоска.

Таа најави дека во УНЕСКО ќе се аплицира и со други споменици на култура.

Градоначалникот на општина Карпош Стефан Богев соопшти дека заедно со МПЦ-ОА аплицирале со проект за манастирскиот комплекс во Бирото за регионален развој при Министерството за локална самоуправа, од каде што им бил одобрен проектот, за кој добиле шест милиони денари.

Во тек е реконструкцијата на главниот конак на манастирскиот комплекс Св. Пантелејмон во Горно Нерези. Се работи за комплетна промена на прозорците, вратите и подот, реконструкција на кујните и санитарните јазли, односно тоалетите. Нешто што навистина ќе го стави во функција манастирскиот главен конак, кој долго време не функционираше. Манастирскиот комплексот сега е токму тоа што треба да биде. Ги нема повеќе кафеаните. Тука веќе не се вршат угостителски дејности. Манастирскиот комплекс заслужува внимание, бидејќи тој не е само симбол на општина Карпош и градот Скопје, туку и на цела држава, како културно наследство заштитено со закон, истакна Богев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.