Завод и Музеј – Битола започна со конзерваторско–реставраторски работи на архитектурата на црквата Св.Ѓорги во Курбиново.

Министерката за култура Ирена Стефоска на својот Фејсбук профил напиша дека ова е прва посериозна интервенција, по речиси три децении, за заштита на непроценливото културно наследство од 12 век.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.