Битолскиот театар на годинешното издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ се закити со три од можни четири награди.

На овогодинешниот ИФАД СТОБИ, #bitolatheatre се закити со три награди од можните четири,

1.за најдобра женска улога – Викторија Степановска- Јанкуловска

2.награда за режија – Игор Вук Торбица

3. гран при за ,,Бакхи-Краток преглет на распадот”.

Дома ја донесовме и наградата за животно дело ,,Петре Прличко” за нашиот Слободан Степановски.

Горди сме и полни со емоции… Игор ти благодариме за се, од овде до вечноста!, објавија на својот фесјбук профил од НУ Театар Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.