Во чест на  проф. д-р Драги Михајловски (16.10.1951- 21.02.2022), еден од најреномираните македонски писатели и преведувачи, кој ќе остане запаметен и по преводите на собраните дела Шекспир, НУУБ „Св. Климент Охридски“ од Битола постави изложба на неговите дела и преводи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.