Актерот Рубенс Муратовски, кој како дете го толкува ликот на Белото циганче во истоимената ТВ-серија од романот на Видое Подгорец иронично прашшува дали треба да се извини што бил дел од „навредливиот“ серијал кој се емитуваше на Македонската радио-телевизија во осумдесеттите.

Веројатно и “Белото Циганче” е навредлива литература и тв серија. Да не треба да се извинам?

Posted by Рубенс Муратовски on Thursday, 6 May 2021

„Белото Циганче“ — роман за деца од македонскиот писател Видое Подгорец. За првпат, книгата била издадена во 1966 година. Исто така, таа била екранизирана во ТВ-серија во 1984 година со истиот наслов, од страна на Македонската радио-телевизија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.