Струмичките актери ќе ја бојкотираат работата на театарот се додека не им се исполнат поставените услови. Ансамблот на Антон Панов не отстапува од барањето да се промени директорот на центарот за култура во чиј состав функционира и театарот.

Актерите упатуваат и сомневања за злоупотреба на службената положба на директорот Васил Бубев затоа што според нив извршил прерадспрелба на работник со средно образование на позиција за која е потребно високо образование.

Неколку месеци наназад актерите протестираат за назначувањето на Васил Бубев за директор на институцијата Антон Панов. Тие имаа средба и со министерката за култура и со претставници на кабинетот на претседателот Пендаровски. Револтот е што за директор е избран кандидат со завршен факултет за физичка култура, а одбиени се две кандидатки: актерка и магистерка по менаџмент на култура.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.