По повод јубилејот- 70 ГОДИНИ БАЛЕТ (1949-2019) Македонската опера и балет организира Гала балетски концерт и изложба.

19.00 ч. ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА 70 ГОДИНИ БАЛЕТ
„ЖИВОТ ВО ДВИЖЕЊЕ“
Идеја и реализација: Наташа Јосифовска
Подготовка и реализација: Един Личина
Подготовка на текст: Јоана Шишкова- Медаровска

20.00 ч. ГАЛА БАЛЕТСКИ КОНЦЕРТ
Режија: Олга Панго и Дејан Прошев
Репетитори: Горан Божинов, Ајшем Сунал (Турција), Станислав Фечо (Чешка), Аршак Галумијан (Германија), Билјана Пашариковска

НАСТАПУВААТ:
Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија)
Марија Кичевска Шокаровска и Балаж Лашеи (Унгарија)
Наташа Јосифовска и Игор Веланоски
Саша Евтимова и Ендру Кук (Британија)
Ивана Коцевска, Мирослав Митрашиновиќ и
Ервис Кочеку (Албанија)
Мими Поп Алексова Атанасовска и Бобан Ковачевски
Евелина Годунова и Виторио Галоро – Берлински театар (Германија)
Наталија Косовац и Гилерме Гамеиро Алвез – ХНК Загреб (Хрватска)
Тјаша Кметец и Петар Дорчевски – СНГ Љубљана (Словенија)
Татјана Гаљакова и Станислав Олшанскиј (Украина)

Солисти и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.