Од 15 до 25 јуни во Битола, во просториите на хотел „Де Ниро“ се одржува петнаесеттото издание на Меѓународната ликовна колонија „Де Ниро“. Во текот на овие 15 години на колонијата учествувале над 180 уметници кои направиле околу 450 дела.

Оваа година на колонијата ќе учествуваат уметници од Бразил, Италија, Индија, Шпанија, Германија, Србија, Бугарија, Украина, Турција, Велс и Северна Македонија.

 

фото: Битолањуз

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.