Помош ќе има и за уметниците.

За 141 самостоен уметник ќе биде озбебедена минмална плата за април и мај и придонеси преку Министерството за култура. Месечна плата за граѓаните кои останале без работа во висина од 50 отсто од просечна плата за период од 6 месеци, за оние кои останале без работа поради кризата, ќе добиваат паричен надоместок во висина од 50 отсо од просечна нето плата за последните 24 месеци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.