На 29 октомври во 20 чaсот ќе почне тринаесетото издание на „Недела на јапонски филм“ во Кинотеката на Македонија. Оваа година филмската недела за прв пат ќе патува и до Центарот за култура – Битола, а Амбасадорката Кеико Ханеда ќе ја отвори „Неделата на јапонски филм“ во вторник, 29 октомври во 20 часот во Кинотека на Македонија.
Селекцијата на четирите играни и анимирани филмови од сите жанрови е за сите возрасти.

29.10. [Вторник]
20 ч. „Гласот на учителот“

30.10. [Среда]
20 ч. „Ошин“

31.10. [Четврток]
20 ч. „Рудолф црниот мачор“

01.11. [Петок]
20 ч. „Самурај мачка”

Центар за култура – Битола

05.11. [Вторник]
20 ч. „Гласот на учителот“
22 ч. „Ошин“

06.11. [Среда]
18 ч. „Рудолф црниот мачор“
20 ч. „Самурај мачка”

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.