Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), која победи на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар.

Олаф Шолц е актуелен вицеканцелар и министер за финансии на Германија.

Шолц, кој припаѓа на поконзервативното крило на партијата, минатата година загуби од претседателското дуо на СПД, Норберт Валтер-Борјанс и Саски Ескен, на внатрешните претседателски избори во партијата.

Поранешниот градоначалник на Хамбург на многумина им беше познат како несоодветен кандидат за канцелар поради недостаток на емоции и недоволно профилирање.

Во партијата, многумина го критикуваа дека е премногу близок со демохристијаните, главен коалициски партнер во актуелната влада на канцеларката Ангела Меркел и поборник за продолжување на коалицијата со Христијанско -демократската унија ЦДУ / ЦСУ.

Она што се смета за предност на Шолц е неговото долгогодишно искуство на различни министерски позиции и на позицијата градоначалник на Хамбург.

„Северњачката“ смиреност и прагматизам: ова се можеби двата највообичаени описи на кандидатот на СПД, Олаф Шолц, објави Хина.

До неодамна, малку поласкави описи како што е „Шолцомат“ можеше да се слушнат малку почесто, поради неговиот прилично крут став и механичка реторика, или „Бетонско лице“ за избегнување на изразување на емоции.

Сомнителен избор

Во пресрет на парламентарните избори, на многумина не им беше јасно како овој политичар, кого ниту неговата партија не го сакаше за претседател, успеа да стигне до позицијата иден канцелар на една од најмоќните земји во светот.

Она што го фаворизираше Шолц беше фактот дека поради неговата улога во последниот кабинет на Ангела Меркел и фактот што двајцата политичари работат добро заедно, тие го гледаа како најголем гарант за континуитетот на политиката на актуелниот канцелар што повеќето граѓани се уште би сакале да ја видат на иста позиција.

Според неговите блиски соработници, тој исто така е поврзан со актуелниот канцелар со особините на карактерот што ја држеа Ангела Меркел на власт 16 години: воздржани емоции, промисленост и тенденција за аналитички пристап кон проблемите. Ова е очигледно она што Германците го ценат кај политичарите.

Кога минатата година Социјалдемократската партија (СПД) беше првата партија што го номинираше Шолц за кандидат за канцелар, министерот за финансии објави дека неговата кандидатура не е ПР -трик, туку дека навистина сака да победи. Со оглед на тогашниот рејтинг на СПД, кој беше на историско дно и во некои моменти зад Алтернатива за Германија и Зелените, никој не обрна премногу внимание на изјавите на Шолц.

Со години, СПД, всушност откако се приклучи на последната коалициска влада на Ангела Меркел како малцински партнер, беше позната како партија во длабока криза на чело со безличен и целосно пропаднат кадар.

Шолц во самата СПД не е премногу популарен и припаѓа на онаа прагматична струја која се залагаше за повторно влегување во коалиција со Унијата, иако тоа речиси ја доведе партијата до самоуништување.

Шолц е исто така „црвена крпа“ за левото крило на СПД за неговата поддршка за се уште контроверзните реформи на пазарот на трудот спроведени од кандидатот на социјалдемократите Герхард Шредер, под кого Шолц исто така беше генерален секретар на партијата од 2002 година.

Типичен „северњак“

Шолц нема возбудлива биографија зад себе: типично дете од повоена Западна Германија, Шолц е роден во Оснабрук во 1958 година, но се преселил во блискиот Хамбург со своето семејство на тригодишна возраст, каде што Олаф дипломирал правен факултет со завидна кариера како адвокат за трудови прашања.

Иако се приклучи на СПД на 17 -годишна возраст, неговата посериозна политичка кариера започна откако наполни 40 години. Оттогаш, тој ја извршува функцијата министер за труд во првата коалициска влада на Ангела Меркел, во меѓувреме тој беше шеф на градско-федералната провинција Хамбург, за да се врати во владата по изборите во 2017 година.

Како што забележуваат неговите биографи, Шолц се одликува со квалитети што првенствено се вреднуваат на северот на Германија меѓу т.н. „Хансеати“, потомци на средновековната економско-политичка креација на која Северно Германците се уште се многу горди и за кои, како што се прекоруваат во остатокот од Германија, тие гледаат на остатокот од земјата малку одозгора.

Судејќи според анкетите, Шолц очигледно не беше оштетен од финансиските скандали околу неуспешната компанија „Вајркард“ или истрагата за перење пари, која делумно е поврзана со неговото министерство.

Моментално Шолц живее во Потсдам, богат историски град во близина на Берлин, каде живеат многу политички и економски моќни луѓе, на кои блискиот Берлин им е преоптоварен.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.