Смрзната, гладна, жедна… во строгиот центар на Скопје, наспроти Собранието, живее жена која очигледно е невидлива за институциите на системот.

Покриена со едно ќебе кое очигледно и го поклонал некој добронамерен граѓанин, деновите ги поминува потпрена на студен ѕид, молејќи се некој да и подари нешто за јадење. Сликата е објавена на социјална мрежа Фејсбук. Госпоѓата која ја постави кратко напиша:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.