Кошаркарот на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо, постави рекорд во кариерата за најмногу поени во прво полувреме. Гркот постигна 30 поени во првите 24 минути против Детроит (125:115).

Двократниот МВП во НБА лигата го заврши натпреварот со 43 поени (17 од 24 во поле), девет скока и четири асистенции за 36 минути поминати на теренот.

Адетокунбо оваа сезона има просек од 23,5 поени и 11,7 скока по натпревар

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.