Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“,ќе испратат претставка до Антикорупциска и Народниот правобранител за низата нерегуларности кои ги забележале со учебниците. Оттаму  велат дека не само за четвртите одделенија, туку и за другите нема учебници.

Од оваа иницијатива велат дека доколку до 1 октомври не се исполнат нивните барања, ќе преземат други мерки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.