Центарот за управување со кризи информира дека гори стрниште кај стариот млин на патот Битола – Прилеп. Пожарот е се уште активен и екипите се на терен. Се интервенира со едно возило и со двајца пожарникари.

– Во атарот на селото Беловиште кон Куново гори депонија која може да предизвика штети и во шумскиот појас. На терен се четворица вработени од Национални шуми подружница Шара како и екипи од ТПП Гостивар со едно возило и двајца пожарникари. Состојбата се следи и доколку има потреба ќе бидат ангажирани дополнителни екипи, информираат од ЦУК.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.