Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓоргиев вели дека против Турција одигравме тимски, борбено и заслужено сме на Европското првенство и тоа по втор пат.

Беше експлозија, немавме слаба точка, заслуживме, играме светска одбојка, одигравме најдобро, не знам што кажам повеќе, второ Европско првенство, најважна е константноста, важно е одиме на ЕУРО. Кога бев мал, Македонија не играше на светски и европски првенства, навивавме за други, македонската јавност има прекрасно лето, фудбалерите и ние на ЕУРО, спортот ја спои нацијата, посакувам и медал на каратистот Павлов, мојот брат по спортот, да оди на Олимписки игри и да не израдува, изјави Ѓоргиев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.