Францускиот министер за европски работи Клемен Бене денеска изјави дека ЕУ може да преземе финансиски санкции против Полска ако дијалогот со Варшава за примат на европски закони над националните не даде резултати.

На почетокот на октомври полскиот Уставен суд констатираше дека елементи на европското законодавство не се во согласност со полскиот Устав.

Лидерите на ЕУ ќе одржат денеска и утре самит чија главна тема ќе биде Полска и цените на енергенсите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.