Македонија може да се соочи со царински бариери од соседно Косово.

Оваа соседна земја се закани дека ќе воведе царински бариери за увоз на македонски производи, aкo Македонија не дозволи увоз на икри од Косово.

Косовскиот министер за трговија Ендрит Шала му испрати писмо на својот македонски колега Крешник Бектеши.

Министерот Бектеши рече дека проблемот се појавил кога од 1 јуни нашата Агенција за храна и ветеринарство добила акредитација по стандардите на Европската Унија, а Косово се уште ги нема тие сертификати, но уверува дека проблемот ќе биде решен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.