Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на јужниот крак на Коридорот 10 на делницата низ Грделичката клисура во Србија. На церемонијата покрај српскиот претседател Александар Вучиќ, присуствуваа премиерката Ана Брнабиќ и министерката за градежништво, сообраќај и инфраструктира Зорана Михајловиќ.

Премиерот Заев истакна дека се намалува физичката и временска дистанца, односно дека сега до Белград ќе се стигнува за три и пол до четири часа.

На почетокот дозволете ми да ја изразам благодарноста за поканата да бидам дел од овој значен настан за Србија и за нашата земја и целиот овој регион. Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи, се радуваме за пријателска Србија и нашиот пријателски српски народ. Сега кога гледам како изгледа ова автопатско решение, честитките добиваат уште поголемо значење. Така е кога се работи вредно и посветено, резултатите се евидентни. Сега граѓаните на двете земји имаат автопатско решение. Сега од Скопје до Белград ќе се патува за четири часа. Намалувањето на физичката дистанца е соодветна на пријателството и блискоста меѓу нашите народи што ја носат длабоко во своите срца. Коридорот 10 сега го личи, вистинска европска вредност на поврзување и комуникација. Ја носиме Европа овде на Балканот. Јас сум уверен дека соработката ќе продолжи и со темпото диктирано од Берлинскиот процес. Денеска имаме прилика уште еднаш да го потврдиме тоа големо пријателство, за кое знам дека ќе расте во периодот што доаѓа, изјави Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.