Лидерот на СДСМ запрашан за тоа зошто банките за оние граѓани кои сакаат одложување на кредитите ќе наплаќаат камата објасни дека тоа е така насекаде и оти треба да се мисли и на банките оти таму работат наши граѓани.

Сепак тој нагласи дека можноста за замрзнување на каматите и натаму и стои на Владата.

Некој што плаќа 15.000 денари рата обично му е 13.000 главницата и 2000 денари камата. Новите кредити се многу евтини денеска, тие паднаа на 4, 4.5 и 5 осто-објасни Заев во „Само интервју“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.