Има интерес за Железници и транспорт, Македонски пошти, Еврокомпзозит, Тутунскиот комбинат – Прилеп, ама и други ресурси, како што е ресурсот Попова Шапка, Ливадиште, ТЕЦ Неготино и слични ресурси коишто државата ги има, најави премиерот Зоран Заев.

Доминантно заради тоа што очекуваме да се зголемат перформансите на нивното работење со влез на приватен капитал, тоа може да биде 100 %, може да биде ЈП партнерство, државата да остане еден дел, и под концесија да се даде или сл. Но тоа досега неефикасен ресурс во рацете државата и треба се стави во функција. Според мене ќе го земам примерот, сакате „Македонски пошти“ не го држи трендот дури и на регионот, да не зборуваме за европските пошти. Заинтересирани има веќе Австрија, Словенија, Романија, Чешка и сл. Слично имаме заинтересираност од Вишеградската група земји да инвестираат во такви дејности, изјави во премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на МРТ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.