Десетици институции на централно и на локално ниво спроведуваат постапки за вработување на нови луѓе, при што, според бројот на луѓе што се вработуваат во државната администрација, предничат Управата за јавни приходи и Катастарот на недвижности, предводени од директорите Сања Лукаревска и Борис Тунџев

Според огласите за вработување објавени од страна на надлежната Агенција за администрација, УЈП вработува 35 лица на 33 работни места, меѓу кои: виш советник, виш даночен референт, помлад асистент, помлад инспектор, даночен советник, даночен контролор, даночен извршител, помлад програмер, помлад ИТ специјалист.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.