Македонија во октомври годинава вкупно потрошила 591.053 мегават часови електрична енергија, 24.647 милиони нормални кубни метри природен гас, 445.569 тони јаглен и 86.648 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 78,2 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 94,3 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен е употребено за производство на струја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.