Во Македонија во август годинава се потрошени вкупно 586.691 мегават часови електрична енергија, 36,924 милиони нормални кубни метри природен гас, 413.040 тони јаглен и 112.231 тон нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 88,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 97,12 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.