Над 9,4 милијарди денари се планирани за 2020 година за секторот земјоделство. Средствата се проектирани така што со нив треба да се задоволат тековните потреби во овој сектор, пред се навремена исплата на субвенциите и реализација на капитални инвестиции во водостопанството и руралните средини.

Најголем дел од средствата или 7,4 милијарди денари се лоцирани во Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој од каде се врши исплатата на финансиската поддршка. Над една милијарда денари се наменети за Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, 630 милиони денари е буџетот на Агенцијата за храна и ветеринарство, а останатите средства се за Инспекторатот за земјоделство, Инспекторатот за шумарство и ловство, Управата за ходрометеоролошки работи и Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството.

Над 7,3 милијарди денари следната година ќе бидат наменети за поддршка на секторот од кои 6,5 милиони денари за навремена исплата на субвенциите, 800 милиони за програмата за рурален равзој и 19,8 милиони денари за кофинансирање на ИПАРД програмата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.