Владата го усвоила Предлог буџетот за 2021 на седницата одржана на 30 октомври, но поради изборниот молк информацијата се објавува денеска.

Се уште не објавена детална презентација на предлогот на државната каса.

Усвоениот Предлог-буџет, заедно со утврдениот Предлог-закон за извршување на Буџетот за 2022 година, ќе бидат доставени на усвојување во Собранието.

Собранието го донесува Буџетот на државата за наредната година најдоцна до 25 декември во тековната година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.