Со ребалансот на Буџетот за 2019 година Владата ќе издвои 183 милиони денари за Колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро согласно потребите за УНЕСКО и природните потреби за заштита на Охридското Езеро.

Уште на почетокот на ова лето премиерот најави реконструкција и доградба на колекторскиот систем и за таа цел е формирано државното претпријатие „Колектор“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.