Веќе шест месеци сообраќајот на делницата Прилеп-Битола кај Технолошко индустриската зона Прилеп се пренасочеува на регионалниот пат. Веќе шест месеци сите патници во пелагонискиот регион се возат по стар пат и калдрма.

Оваа клучка на која што со градежни работи се започна на 17.09.2019 година, сè уште не е готова.

Од фабриката Карпош ад Скопје на 17 септеври известија дека „во наредните три месеци ќе се извршуваат градежни работи на магистралниот пат А3, делница Прилеп – Битола кај ТИРЗ Прилеп“.

Шест месеци подоцна тоа изгледа вака:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.